Fotonávod na šitou velkou kuličku

Na velkou kuličku budeme potřebovat:

30 korálků dle našeho výběru (broušené vypadají efektněji, ale špatně se fotí, proto jsem použila matné voskované perly)

vlasec dle potřeby (radši delší, já použila cca 1 metr), čím větší jsou zvolené korálky, tím více vlasce budete potřebovat

nůžky

bezbarvý lak na nehty

1. Na vlasec navlečeme 5 korálků, zavážeme dvojuzlík a ještě jednoduchý uzlík, vlasec provlečeme jednou dokola. Druhý konec si necháme cca 3 cm na konečné zavázání.

2. Na jehlu navlečeme 4 korálky a provlečeme ji prvním korálkem tak, aby vznikla dvě kolečka vedle sebe a vlasec nám vycházel z prvního nově navlečeného korálku.

 

3. Navlečeme tři korálky, jehlu vpíchneme do druhého korálku prvního kolečka, druhého korálku druhého kolečka a všemi nově navlečenými korálky, potom znovu druhým korálkem prvního kolečka a ještě třetím korálkem prvního kolečka.

4. Opět navlékneme tři korálky, jehlu vedeme do čtvrtého korálku třetího kolečka, třetího korálku prvního kolečka a prvního nově navlečeného korálku.

 

5. Opět navlékneme tři korálky a jehlu vedeme do čtvrtého korálku prvního kolečka, čtvrtého korálku třetího kolečka a všemi nově navlečenými korálky.

6. Jehlu vedeme do pátého (tedy posledního volného) korálku prvního kolečka, poté do druhé korálku druhého kolečka, navlékneme tentokrát pouze dva korálky, vpíchneme do čtvrtého korálku pátého kolečka, znovu do pátého korálku prvního kolečka a  druhého korálku druhého kolečka.

7. Základnu se šesti kolečky (jedním ve středu a pěti kolem) máme hotovou a můžeme se pustit do další fáze. Jehlu vedeme do třetího korálku druhého kolečka, navlékneme tři korálky, vpíchneme do třetího korálku šestého kolečka, opět do třetího korálku druhého kolečka a prvním z nově navlečených korálků. Po utažení se nám kulička začíná formovat.

8. Nyní si základ otočíme, takže bude šít jakoby vprotisměru dosavadního šití. Navlékneme dva korálky a provlečeme dvěma korálky základu a posledním korálkem nové řady. Jehlu vedeme opět i jedním z nově navlečených korálků.

9. Nyní budeme navlékat po dvou korálcích. Navlečeme tedy dva korálky, jehlu vpíchneme do druhého z nově navlečených korálků zminula a dvěmi sousedními korálky základu, tak jak je na obrázku. Nakonec ještě jehlu provlečeme jedním z nově navlečených korálků.

10. Opět navlékneme dva korálky, jehlu vedeme dvěma sousedními korálky základu, poté do jednoho korálku zminula a opět jedním z nově navlečených. Vlasec stála utahujeme, aby kulička byla pevná.

11. A jdeme do finále. Tentokrát navlékneme pouze jeden korálek (ostatní z pěti korálku kolečka už máme okolo), vlasec nám vychází z korálku nalevo. Jehlu vedeme tak jako na obrázku třemi korálky následovně, jedním korálkem z prvního kolečka třetí řady, dvěma korálky základu. Nakonec ještě i korálkem nalevo, ze kterého nám vlasec vycházel a utáhneme.

12. Nakonec ještě jehlu provlékneme kolečkem pěti korálků, jehlu vedeme do prvního kolečka základu, zavážeme s druhým koncem a uzlík zakápneme lakem na nehty.