Informace o mně

Věnuji se orientálnímu tanci, starám se o domácnost (2 kluci, andulka, 2 psi a 2 kočky), pracuji jako senior-operátorka linky. Ve volném čase vyrábím drátovanou bižuterii (technikami wire-wrapping, gizmo-spirálkování, chainmaille-kroužkování, cínování), různé drátované doplňky a dekorace do bytu.

Šperky jsou z nezávadných materiálů. Při alergii - (nesnášenlivosti) na  nějaký kov, je možno použít nerezových komponentů, které jsou finančně náročnější a tudíž i šperk bude dražší. Vyrábím převážně náušnice, ale i náhrdelníky, náramky, přívěsky, prstýnky, brože a spony do vlasů. V roce 2012 jsem se začala věnovat i drátovaným dekoracím, stojanům, svícnům, miskám, závěsným dekoracím, ozdobám. 

Pokud si nevyberete z naší nabídky, ráda Vám vyrobím šperk či dekoraci podle Vašich představ, pošlete mi svou představu - nejlépe i s obrázkem.

Naše motto:

 

"Příroda nikdy nevytvořila dvě lidské bytosti, dvě rostliny nebo dva krystaly naprosto stejné. Mějme vždy na zřeteli význam této různorodosti." Barbara Walker

Každá žena je jedinečná a tuto jedinečnost v nás, ženách, chci podpořit. Stejně jako touhu mít, co žádná jiná nemá. Proto je vše z naší dílny (náušnice, prsteny, náramky, brože, přívěsky, náhrdelníky a sady) pouze v jednom provedení (můžeme vyrobit podobné, nikoli stejné).

Momentálně pracuji nejvíce s minerály, keramickými a skleněnými kabošony.

Galerii mých výrobků najdete tady  a tady na facebooku.

Eshop najdete na fleru 

Kurzy, kde jsem se učila:

Absolvovala jsem kurzy wire-wrappingu u Serenity na fleru. Chtěla bych Serenity moc poděkovat, za její rady, inspiraci a vedení k lepší práci (duben 2012). 

Ráda se učím a zlepšuji a proto jsem absolvovala další kurz, tentokrát klasického drátování u Písníčky na fleru. Naučila jsem se nějaké vychytávky a díky tomu budou moje dekorační a užitné drátované předměty ještě lepší (leden 2013).

Také jsem se zúčastnila kurzu cínovaného šperku s Betšebou v Rosicích 2014.

Nedávno jsem objevila kouzlo háčkování z drátků a korálků, kurzy nabízí Leňaska (2016).

Zařadila jsem se mezi dráteníky na fb ve skupině Magické drátování s Monsterance. Tam to teda žije, to vám povím. Sama jsem většinou jen pozorovatel, nějak to tam nestíhám. 

Historie a vývoj řemesla

Drát provází lidstvo od pravěku především pro své univerzální použití. Malé měděné, bronzové a výjimečně i stříbrné a zlaté drátky se zhotovovaly již v době bronzové.

 

Drát byl zpočátku, jako ostatně vše, co se z kovu vyrábělo, velice drahý, a proto sloužil především ke zhotovování náročných dekoračních předmětů, určených pro nejbohatší členy společnosti. Nejstarší dráty se zhotovovaly roztepáváním prutu za horka kladivem na kovadlině.

 

Drát se užíval také k opravám nádob. Technika spočívala v tom, že se na protilehlých stranách praskliny vyvrtaly dírky, jimi se provlékl drát a pevně se stáhl.

 

 

Podle legendy bylo drátenictví trestem za to, že vesničané z obce Vel´ké Rovné na Slovensku zradili na počátku 18. století slavného zbojníka Juru Jánošíka. Ten je proklel slovy: "Vezměte si drát a kleště a toulejte se světem, protože si nic lepšího nezasloužíte!" Jeho slova se splnila, obec Vel´ké Rovné se později stala jedním z nejznámnějším středisek slovanského drátenictví.

 

 

Rozvoj drátenictví byl podmíněn důležitým faktorem, jímž byla snadná dostupnost materiálu a technická nenáročnost výroby. Pracovními pomůckami byly běžné nástroje užívané v každém hospodářství k opravám zemědělského nářadí, ke stavbě domu apod. Drátenická technika byla ve své podstatě jednoduchá a nevyžadovala speciální znalosti a praxi, stačila průměrná zručnost.

 

Drátenictví zažilo největší rozmach na přelomu 19. a 20. století. Po skončení 1. sv. války se však rozmohla průmyslová výroba a levné produkty, takže se opravy již nevyplatily. Nicméně drátenictví jako technologie existovalo v omezené míře i nadále, nejpve jako tradiční řemeslo, později jako řemeslo umělecké.

 

 

 

Moderní drátenictví

 

Keramické a kameninové nádobí, které se drátovalo kvůli zpevnění nebo rozvodu tepla, už dnes nikdo nepoužívá. Na místo užitku se dnes odrátovávají věci z estetického důvodu. Vznikají různé věšáčky z drátu zdobené korálky, okrasné talíře a mísy, svícny, světlohry, ozdobičky na stromeček a v neposlední řadě také šperky.